V Kulturnem društvu Mladinski center IndiJanez se je pretekli teden, v sredo 9.9. 2015, odvijala razprava na temo sive ekonomije.
Zainteresirani mladi so v obliki fokusne skupine sodelovali v strukturiranem pogovoru, kjer smo se spoznali s samim pojmom sive ekonomije ter ugotavljali, kaj sploh obsega. Raziskovali smo vzroke za njen pojav in se seznanili z novostmi, ki jih prinaša nov Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1). Kot primer dobre prakse smo vzeli uvedbo davčnih blagajn na Hrvaškem in primerjalno ugotavljali posledice, ki bi jih takšen ukrep utegnil imeti v Sloveniji. Na koncu smo razpravljali še o vplivu sive ekonomije na nas kot posameznike, skupnost ter državo.
Mladi pojav sive ekonomije dobro poznajo in znajo razločevati med dejanji, ki spadajo v obseg sive ekonomije ter tistimi, ki to niso. Menijo, da sprememba zakonodaje ne bo prinesla večjih sprememb, kot pravi 23-letna študentka: »Kljub zakonu ga še lahko kdorkoli krši, ne da bi država to odkrila.«
V večini so naklonjeni uvedbi davčnih blagajn in verjemejo, da bi pozitivno vplivale na zmanjšanje obsega sive ekonomije. Burna debata se je razvila pri točki, ki se nanaša na vpliv sive ekonomije na družbo. Mladi so mnenja, da siva ekonomija nanje kot na posameznike ne vpliva, zavedajo pa se, da na ta račun izgublja država ter celotna družba. Končna ugotovitev je bila, da je nemogoče s prstom pokazati na en sam razlog za razmah tega obsežnega pojava, temveč so vzroki kompleksni in sistemske narave ter potrebujejo tudi sistemske rešitve.
Aktivnost je del programa 50 odtenkov Sive ekonomije, ki jo izvajamo skupaj s organizacijo Nefiks.
© 2025 Indijanez | Vse pravice pridržane!